Pomembne informacije
- Doktor Johannes Faust, v katerem je Wolfgang Goethe našel navdih za svojo stvaritev, je bil zdravnik, ki je študiral astrologijo in alkimijo, vključno s črno magijo, in je živel ter potoval po Nemčiji v 16. stoletju
- Goethejeva zgodba o Faustu in Berliozova uglasbitev pripovedujeta, kako Mefisto, služabnik princa teme, sklene pakt s Faustom v zameno za njegovo dušo
- Berlioz je odkril Goethejevega Fausta v prevodu Gérarda de Nervala iz leta 1828. V svojih spominih je zapisal: »Eden od najimenitnejših dogodkov v mojem življenju je bil globok vtis, ki ga je Goethejev Faust naredil name. Vdal sem se skušnjavi, da bi jih uglasbil. Svojo partituro sem sestavil z lahkoto, ki sem jo v drugih delih izkusil zelo redko.«
- Po slabem sprejemu je Berlioz skladbo spremenil v glasbeno-dramsko delo, ki prestopa meje med simfonično in operno glasbo. Prvotnih osem prizorov je strukturiral v štiri dele, od katerih se vsak del začne z upanjem in konča z razočaranjem. Kljub začetnemu neuspehu je postalo Faustovo pogubljenje eno najbolj priljubljenih Berliozovih del konec 19. stoletja.
Zasedba:
Marjetica: Sophie Koch, mezzosopran
Faust: Charles Workman, tenor
Mefisto: John Relyea, basbariton
Brander: Ashley Riches, bariton
Dirigent: Charles Dutoit
Orkester & Zbor Slovenske filharmonije
Komorni zbor Ave
Komorni zbor Megaron
Mladinski zbor Glasbene matice Ljubljana
Ko se je pariško občinstvo v prvi polovici 19. stoletja navduševalo nad opernimi predstavami, je Francoz Hector Berlioz s svojstvenim pogledom na instrumentalno glasbeno umetnost veljal za posebneža – in hkrati vizionarja ter vzor prihodnjim generacijam skladateljev. Močno povečan izvajalski aparat, specifična obravnava orkestrskih glasbil, ki so jim skladatelji dotlej namenjali le malo pozornosti, širjenje obsega uveljavljenih form – vse to zaznamuje njegovo Faustovo pogubljenje, obsežno vokalno-instrumentalno delo o ceni človekove duše, ki sledi knjižni predlogi Johanna Wolfganga von Goetheja. Znamenita vojaška koračnica, nežni ljubezenski napevi, ekstatične himne in pivske pesmi bodo zazveneli v izvedbi združene zasedbe najboljših slovenskih zborov in Orkestra Slovenske filharmonije, dirigentsko palico pa bo vihtel eden najbolj cenjenih in občudovanih dirigentov, Charles Dutoit. V vlogi nedolžne Marjetice bo kot solistka nastopila priznana francoska mezzosopranistka Sophie Koch, iščočega Fausta bo upodobil tenorist Charles Workman, v vlogi zapeljivega Mefista bo karizmatični kanadski basbaritonist John Relyea, študenta Branderja pa bo upodobil angleški basbaritonist Ashley Riches.