Pomembne informacije
Dijaki in študenti so upravičeni do brezplačne vstopnice za koncert, ki jo lahko ob predložitvi veljavne dijaške oziroma študentske izkaznice prevzamejo pri blagajni Križank. Vsak dijak ali študent lahko prevzame največ eno vstopnico.
Veronika Vanja, sopran in violina
Ana Rodić, klavir (Srbija)
Mark Lev Krajnc, violina
Daniejel Brecelj, klavir
Program:
Christoph Willibald Gluck: “Che farò senza Euridice”, arija Orfeja iz opere Orfej in Evridika
Giacomo Puccini: “Si mi chiamano Mimì”, Mimì’s aria from La bohème
Leonard Bernstein: I have a love in Tonight iz muzikala Zgodba z zahodne strani
Ludwig van Beethoven: Violin Sonata No. 5 in F major, Op. 24, “Spring”
***
Edvard Grieg: Allegro molto ed appassionato iz Sonate za violino in klavir št. 3 v c-molu, op. 45
Henryk Wieniawski: Briljantna poloneza št. 2 v A-duru, op. 21
Peter I. Čajkovski: Allegro moderato iz Koncerta za violino in orkester v D-duru, op. 35
Antonio Bazzini: Ples škratov, op. 25
Veronika Vanja je srednjo glasbeno šolo končala na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana pri organizatorju in vodji Festivala Bled Jerneju Brencetu. Med študijem in srednjo šolo je sodelovala pri mnogo glasbeno-gledaliških projektih. Slovenska pevka Marta Zore in priznani igralec Gojmir Lešnjak – Gojc sta bila prva ustvarjalca, ki sta ji približala glasbeni svet v povezavi z gledališčem. Vsako leto se je v okviru Festivala Bled izpopolnjevala pri uveljavljenih svetovnih violinistih. Končala je mojstrske tečaje pri Robertu Schrederju, Pjotru Jasirukowskem in Sándorju Jávorkaiju. Med izobraževanjem je osvojila številne nagrade na domačem in mednarodnem terenu v Sloveniji, Italiji, Srbiji in na različnih festivalih, kjer je osvojila prve nagrade tako iz violine kakor tudi iz petja (String Fest, Festival solo pesmi “Liebeslied”, Euritmia, Ars Nova). Leta 2013 je na Festivalu Vitebsk predstavljala Slovenijo, leta 2022 pa Srbijo na 25. Balkanskem mladinskem festivalu v Bolgariji, in sicer na tekmovanju za naj pevca pop/rock glasbe. Že kot študentka je redno organizirala solistične koncerte s podporo prijateljev, tako v sklopu fakultete kot zunaj nje. Zadnjih 10 let igra na violino priznanega mojstra Milana Oreškija.
Ana Rodić je trenutno študentka drugega letnika magistrskega študija na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu Rubena Dalibaltajana. Osnovni študij je končala pri Dubravki Tomšič-Srebotnjak, prva dva letnika je bila v razredu Jasminke Stančul. Že od začetka izobraževanja kaže izjemen talent za glasbo, kar potrjujejo številne nagrade na domačih in mednarodnih tekmovanjih, kot so Mednarodno tekmovanje Mladi virtuozi v Zagrebu, Mednarodno tekmovanje za mlade pianiste v Šabcu, Mednarodno tekmovanje Davorin Jenko, Mednarodno tekmovanje Petar Konjović, Republiško tekmovanje glasbenih in baletnih šol Srbije (lavreat), Mednarodno klavirsko tekmovanje Peter Toperczer v Košicah (2013 – 4. mesto od 5 podeljenih), Mednarodno tekmovanje pianistov Moritz Moszkowski “Per aspera ad astra” (2017 – 2. mesto), Mednarodno tekmovanje Sirmium Music Fest v Sremski Mitrovici (1. nagrada), Mednarodno klavirsko tekmovanje Janez Matičič (2018 – 2. nagrada). Konec leta 2015 je bila izbrana za Dijakinjo generacije na Osnovni glasbeni šoli Vladimir Djordjević.
Mark Lev Krajnc se je violine začel učiti pri Barbari Kolbl, nadaljeval pa pri Danici Koren na Glasbeni šoli Fran Korun Koželjski Velenje. Udeležuje se državnih in mednarodnih tekmovanj in je prejel prvo nagrado na: 1. mednarodnem tekmovanju Mladi violinist (2024), Spletnem mednarodnem tekmovanju BTHVN Wien, Oddaljenih akordih v Splitu (2023), London Young Musician (2023), 6. Violinskem tekmovanju Leon Pfeifer, 4. Mednarodni glasbeni nagradi Làszlò Spezzaferri v Veroni 2022), Mednarodnem tekmovanju Tartini v Piranu (2022), Mednarodnem tekmovanju mladih glasbenikov Sonus v Križevcih (2022), 12. Odprtem glasbenem tekmovanju v Beogradu (2021), 50. TEMSIG-u (2021), 1. Mednarodnem tekmovanju Matije Bravničarja (2021), Mednarodnem glasbenem tekmovanju North, Mednarodnem glasbenem tekmovanju v Stockholmu (2020) ter Spletnem glasbenem tekmovanju Opus Artis Paris (2021). Udeležil se je tudi drugih tekmovanj in dosegel zavidljive uspehe. Med drugim je na Mednarodnem glasbenem tekmovanju v Kanadi prejel zlato nagrado (2021).
Danijel Brecelj se je klavir učil pri Sijavušu Gadžijevu na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana, diplomo in magisterij je opravil v Parizu pri Rogerju Muraroju na Nacionalnem višjem konservatoriju za glasbo in ples v Parizu, magistral je tudi v Salzburgu na univerzi Mozarteum+ pri Rolfu Plaggeju. Izpopolnjeval se je pri Jacquesu Rouvierju in Karl-Heinzu Kammerlingu. Na Pariškem konservatoriju je pridobil tudi diplomo iz harmonije. Brecelj je koncertiral s Simfoniki RTV Slovenija, Slovensko filharmonijo, FVG Mitteleuropa Orchestra (Srednjeevropski orkester Furlanije-Julijske krajine) in orkestrom Univerze v Groningenu, z dirigenti Markom Munihom, Antonom Nanuton in drugimi. Je dvakratni prvonagrajenec TEMSIG-a, drugonagrajenec Mednarodnega klavirskega tekmovanja Mayenne v Franciji, finalist Mednarodnega klavirskega tekmovanja Guido Alberto Fano v Italiji in nagrajenec Glasbene fundacije Yamaha Francija. Pri šestnajstih letih je izvedel svoj Koncert za klavir in orkester v Slovenski filharmoniji. Leta 2021 je organiziral Klavirski festival v Dijonu v Franciji.