Pomembne informacije
Mateja Starič, avtorica
Klemen Hvala, violončelo
prof. dr. Valentin Riedl, znanstvenik
Rozalija Curk, babica
Mementophonia je glasbeno dokumentarni performance, ki v osrčje svoje obravnave postavlja pomen človeškega spomina. Raziskuje kako le-ta oblikuje našo zavest, našo identiteto ter občutek celovitosti in kaj vse to pomeni ob dejstvu, da je naš spomin tako neizprosno krhek in varljiv. Ob tem posebno mesto zaseda glasba, saj se spomin nanjo v naših možganih nemalokrat ohranja dlje kot katerikoli drugi.
Avtorica Mateja Starič v sodelovanju s priznanim instrumentalistom Klemnom Hvalo z vokalom in violončelom gradi zvočno-vizualni kolaž. V živo izvajana glasba se prepleta z avdio in video posnetki dveh različnih pripovedi – pogovor z Matejino 96-letno babico Rozi ter intervju z uglednim nemškim nevrologom prof. dr. Valentinom Riedlom. Ta nam ponudi nekatere znanstvene uvide v delovanje človeških možganov, medtem ko se pred nami razpirajo tako svetle kot temne plati Rozine preteklosti. Osrednji motiv njenih spominov je pesem iz mladosti, katero je med vojno preživljala v nacističnem taborišču v Nemčiji. Vendar pa te temačne izkušnje ne obvladujejo njenih misli – njen spomin se vedno znova vrača k pesmi.
S sprotno manipulacijo posnetkov se pred nami fragmenti zgodbe iz nerazločnih drobcev metodično sestavljajo in osmišljajo. Prav tako iz posameznih zlogov, tonov in šumov postopno nastaja celovita glasbena kompozicija. Performans tako s svojimi postopki simbolno posnema proces gradnje spomina in hkrati vzbuja slutnjo njegovega razkroja.
Skoraj stoletje subjektivne življenske zgodbe ter objektivna znanstvena resnica se soočita. Poveže ju nerazložljiva lepota tega, kar se ob koncu življenske poti zdi kot poslednji spev spomina – glasba.