Pomembne informacije
Brezplačne vstopnice za koncert lahko prevzamete pri blagajni Križank.
Manca Kosmač, viola
Andreja Kosmač, klavir
Neža Homšak, violončelo
Sven Brajković, klavir
Program:
Rebecca Clarke: Sonata za violo in klavir
Garth Knox: Viola Space št. 8 za violo solo
Robert Schumann: Adagio in Allegro, op. 70
***
Ernest Bloch: Iz judovskega življenja, B. 54
Sergej Prokofjev: Sonata za violončelo in klavir v C-duru, op. 119
Manca Kosmač je študentka 1. letnika magistrskega študija viole na Akademiji za glasbo v Ljubljani v razredu Maje Rome. Glasbeno pot je začela z violino na Glasbeni šoli KGBL pri Poloni Češarek in nadaljevala na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana pod mentorstvom Janeza Podleska. Na TEMSIG-u je dvakrat osvojila zlato plaketo v komorni skupini z godali, dvakrat srebrno plaketo v disciplini violina, letos pa je v disciplini viola prejela zlato plaketo in prvo nagrado. Veliko nastopa v komornih skupinah in sestavih. Je violistka komornega godalnega orkestra Camerata Laibach, s katerim je prejela mednarodne nagrade. V sezoni 2023/2024 je postala članica godalnega orkestra FB BANDA. Je redna substitutka Orkestra Slovenske filharmonije, SNG Opere in baleta Ljubljana, Simfoničnega orkestra RTV Slovenija ter drugih komornih sestavov. Leta 2023 je igrala v European Union Youth Orchestra (Mladinskem orkestru Evropske unije), s katerim je izvedla koncerte v Avstriji, poletno in jesensko turnejo po Evropi in Mehiki. Leta 2024 je postala članica Gustav Mahler Jugendorchester (Mladinskega orkestra Gustav Mahler) in bila povabljena na spomladansko in poletno turnejo po Evropi. Julija 2024 se je udeležila mednarodne poletne akademije Musikinsel Rheinau v Švici (SIMA).
Andreja Kosmač je diplomirala na Akademiji za glasbo v Ljubljani pri Dubravki Tomšič Srebotnjak. Nadaljevala je študij na Zasebni univerzi za glasbo in umetnost na Dunaju pri Martynu van den Hoeku in se udeležila mojstrskih tečajev pri priznanih pianistih. Prejela je številne nagrade na državnih in mednarodnih tekmovanjih ter nastopila z Orkestrom Slovenske filharmonije in Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija. Kot komorna glasbenica igra z uveljavljenimi slovenskimi in tujimi umetniki, sodeluje z zbori, kot so Zbor Slovenske filharmonije in Zbor Francoskega radia. Pogosto korepetira na mojstrskih tečajih. Poučuje na Konservatoriju za glasbo in balet v Ljubljani, kjer njeni učenci osvajajo najvišje nagrade, ter je umetniška sodelavka na Akademiji za glasbo v Ljubljani.
Neža Homšak, študentka 2. letnika Akademije za glasbo v Ljubljani, je začela igrati violončelo pri sedmih letih pri Petri Neuvirt. Nadaljevala je na umetniški gimnaziji Konservatorija za glasbo in balet Maribor pod mentorstvom Sebastiana Bertonclja ter obiskovala Prvo gimnazijo Maribor. Za dosežke med šolanjem je prejela diplomo dr. Romana Klasinca. Na Akademiji nadaljuje izobraževanje pri Galu Faganelu. Je dobitnica več zlatih in srebrnih plaket na TEMSIG-u, letos je osvojila prvo mesto in posebno priznanje za najboljšo izvedbo obvezne skladbe. Na mednarodnem tekmovanju Svirél je prejela več zlatih plaket, drugo nagrado na Mednarodnem tekmovanju mladih glasbenikov Antonio Salieri ter drugo nagrado na Mednarodnem glasbenem tekmovanju Musica Goritiensis. Kot članica Klavirskega tria Misterioso je prejela zlato plaketo in tretjo nagrado na TEMSIG-u ter priznanje za najboljšo izvedbo skladbe slovenskega avtorja. Na Mednarodnem glasbenem tekmovanju Ars nova v Trstu je osvojila prvo nagrado in nagrado za absolutnega zmagovalca v svoji kategoriji. Pomemben dosežek je solistična izvedba Koncerta za violončelo v e-molu Edwarda Elgarja s Simfoničnim orkestrom Konservatorija Maribor. Kot solistka in članica različnih komornih skupin ter orkestrov, kot so Mariborski komorni orkester, Slovenski mladinski orkester in Mladi mariborski solisti, redno nastopa na številnih prireditvah.
Sven Brajković, hrvaški pianist, se je uveljavil z uspehi na številnih domačih in mednarodnih tekmovanjih, vključno z zmago na 3. Mednarodnem klavirskem tekmovanju Four Notes v Abu Dhabiju. Prejel je nagrado za najboljšega hrvaškega pianista na Mednarodnem klavirskem tekmovanju Svetislav Stančić ter nastopil z Dubrovačkim simfonijskim orkestrom (Dubrovniškim simfoničnim orkestrom). Na Hrvaškem tekmovanju mladih glasbenikov Papandopulo je osvojil drugo mesto. Redno nastopa na festivalih, kot so Samoborska glasbena jesen, Festival Youngmasters, IKIF v New Yorku, Holland Music Sessions, ISA v Avstriji, Ljubljana Festival in Klangforum Carinthia. Posnel je zgoščenko s skladbami Sergeja Prokofjeva in Roberta Schumanna ter debitiral v Cankarjevem domu v Ljubljani. Bil je prvi študent Glasbene akademije Univerze v Zagrebu, ki je študiral v Hangzhou pri Yang Dingu. Prejel je rektorjevo in dekanovo nagrado ter magistriral leta 2021. Izpopolnjuje se pri Aleksandru Serdarju, je član Klavirskega tria Xylos, s katerim mednarodno nastopa. Od leta 2020 do 2023 je bil profesor klavirja v Glasbeni šoli Ferdo Livadić, zdaj pa je zaposlen na Akademiji za glasbo v Ljubljani in je umetniški vodja festivala Luški pomladni večeri na Hrvaškem.