Pomembne informacije
Člani Kluba Festivala Ljubljana so v času predprodaje, ki za ta dogodek traja do 20. decembra upravičeni do 20%, v redni prodaji pa do 10% popusta na nakup vstopnic. V Klub se lahko včlanite tukaj.
Program:
Aleksandra Bajde: novo delo za glas, klavir in iPhone*
Elisabeth Harnik: Clear the air za klavir in zvočnike
Matija Krečič: novo delo za violino*
Nejc Kuhar: novo delo za kitaro*
Lojze Lebič: Duettino za klarinet in kitaro
Uroš Rojko: Monolog padlega angela – improvizacija za “polklarinet” solo
* krstna izvedba
Društvo slovenskih skladateljev je postalo v desetletjih delovanja eden ključnih dejavnikov sooblikovanja slovenskega glasbenega življenja, kulturne politike in nacionalne glasbene identitete. Z njim so bili postavljeni trdni temelji za podporo slovenskim ustvarjalcem in promocijo njihovih stvaritev. Svojega poslanstva ter skrbi za kakovost in ugled slovenske glasbe doma in na tujem ne uresničuje le na področju glasbenega založništva, temveč tudi z izvirno koncertno dejavnostjo. Eden najbolj prepoznavnih stebrov društvene koncertne dejavnosti je komorni cikel Koncertni atelje, ki je že skoraj šest desetletij stičišče sodobne glasbene ustvarjalnosti in poustvarjalnosti. Prepoznavno programsko vodilo cikla je oblikovano kot preplet domačih novitet s slovensko in tujo sodobnostjo.
Posebnost 3. koncerta prihajajočega praznika slovenske glasbe so zagotovo izvajalci solisti, ki so hkrati avtorji novitet. Z izjemo Lojzeta Lebiča, eminence slovenske glasbene umetnosti, ki je na dediščini preteklih kultur in pod vplivom evropskih avantgardnih tendenc izoblikoval lastno glasbeno poetiko, razpeto med arhetipskim, tradicionalnim in transcendentalnim, bodo namreč drugi glasbeniki nastopili v dvojni vlogi skladatelj – izvajalec.
Vokalni part v svojem novem delu za glas, klavir in iphone bo izvedla v tujini delujoča Aleksandra Bajde, neutrudna raziskovalka neskončnih možnosti zvoka, vpetega v vedno nove povezave z drugimi umetniški oblikami in žanri. Večplastnost, ki s prepletom improvizacije in interdisciplinarnosti prav tako briše žanrske meje, je prepoznavni znak avstrijske, v elektroakustičnem svetu dejavne pianistke in skladateljice Elisabeth Harnik, katere edinstvene kompozicijske tehnike premikajo standardne omejitve klavirja.
Z noviteto za solo inštrument se bo predstavil prekaljeni violinist Matija Krečič, ki je s spretnim krmarjenjem med različnimi glasbeni žanri izoblikoval lastno glasbeno govorico, ki si ne dovoli slogovne opredelitve. Solistična je prav tako nova kompozicija Nejca Kuharja, v tujini uveljavljenega vrhunskega kitarista, ki svoje glasbeno čutenje in ideje uresničuje tudi v svojih z osebno noto podčrtanih kompozicijah. Prejemnik mnogih prestižnih nagrad bo izvedel tudi Lebičev duhoviti in domiselni Duettino (2007), v katerem je skladatelj izpričal izjemno kreativnost in obvladovanje avantgardnih instrumentalnih tehnik. Napisan je bil za stanovskega kolego, klarinetista Uroša Rojka, še enega najvidnejših ambasadorjev slovenske glasbene umetnosti, ki je z izvirnimi in globoko premišljenimi kompozicijami izoblikoval edinstveno glasbeno sintakso, s katero vedno znova na novo opredeljuje odnos do tradicije ali ga na svoj način zanika; tako tudi v Monologu padlega angela (2006), z improvizacijo ustvarjene skladbe, ki raziskuje nove zvočne izzive.
Pomembne informacije
Sorodni dogodki
april
ponedeljek
SIMFONIČNI ORKESTER RTV SLOVENIJA
UROŠ LAJOVIC, dirigent
MILKO LAZAR, elektronski instrumenti s tipkami
LUKA JUHART, harmonika
19.30
Slovenska filharmonija
april
torek
OBČUTKI MOJEGA SRCA
KOMORNI GODALNI ORKESTER SLOVENSKE FILHARMONIJE
STEVEN LOY, dirigent
BERNARDO BRIZANI violončelo
19.30
Slovenska filharmonija