V 96. letu starosti je umrl baletni plesalec, koreograf, režiser, publicist ter pedagog Henrik Neubauer. Nestor baletne umetnosti pri nas in v svetu je bil letos za svoje številne zasluge in prizadevanja na raznih področjih kulture in umetnosti deležen najvišjega priznanja v državi, Prešernove nagrade za življenjsko delo. Na njegovo pobudo se je oblikoval mednarodni dan plesa, ki ga 29. aprila praznujemo po vsem svetu že 42 let.
Eden najvidnejših slovenskih ustvarjalcev je zaslužen za mednarodno uveljavitev slovenskega baleta. Pionir raziskovanja plesne preteklosti na Slovenskem je poskrbel, da smo Slovenci prvič dobili celovit pregled zgodovine in razvoja plesne umetnosti pri nas. Prav tako je tvorec prvih teoretičnih del s področja plesa in giba v našem prostoru, ter strokovni sodelavec pri različnih enciklopedijah in leksikonih.
Z baletom se je začel profesionalno ukvarjati leta 1944, ko je v Ljubljani obiskoval baletno šolo Maksa Kirbosa. Sprva kot član baletnega zbora, nato pa kot solist je med letoma 1946 in 1957 nastopal v ljubljanski operni hiši. Leta 1953 je končal študij medicine, istega leta pa je diplomiral tudi na Srednji baletni šoli v Ljubljani. Izpopolnjeval se je v Moskvi, v Leningradu in nato še v ZDA.
Leta 1952 je začel koreografirati dramske, operne in nato še samostojne baletne predstave. Med letoma 1960 in 1972 je prevzel vodenje ljubljanskega Baleta, od 1972 do 1982 pa je bil direktor in umetniški vodja Festivala Ljubljana. Leta 1984 je za dve leti prevzel vodenje mariborske Opere. Od leta 1989 pa vse do leta 2002 je predaval na ljubljanski Akademiji za glasbo in tako rekoč ustanovil dodiplomski študijski program Operna šola.
Med njegovimi največjimi dosežki je gotovo, da je pet let po prevzemu Festivala Ljubljana zapisal naše mesto med največje evropske festivale s sprejemom v Združenje evropskih glasbenih festivalov. Vsi časopisi so novembra 1977 to pospremili z naslovom ‘Veliko mednarodno priznanje’. Takrat je bilo članstvo omejeno le na ozek krog najpomembnejših festivalov. Na čelu Festivala je Neubauer ostal tri mandatna obdobja do upokojitve.
Za več svojih koreografij in režij je prejel številne prve nagrade, leta 2009 pa je prejel zlati red za zasluge. Nazadnje so ga počastili s Prešernovo nagrado za življenjsko delo zaradi zaslug na področju umetnosti in kulture, ki so trajno obogatile slovensko kulturno krajino in ugled naše države. Ob prejemu nagrade je Neubauer dejal: »Kadar bomo imeli kulturo spoštovanja drug do drugega, bomo lahko rekli, da nam kultura veliko pomeni.«
Ohranjali ga bomo v lepem spominu.