Na 72. Ljubljana Festivalu bosta v naslednjem tednu, 28. in 29. avgusta ob 20.00, v Cankarjevem domu dva simfonična koncerta London Symphony Orchestra (Londonskega simfoničnega orkestra) pod taktirko maestra sira Antonia Pappana. Drugi večer se bo znamenitemu orkestru pridružil Kaunas State Choir (Državni zbor iz Kaunasa), na klavirju pa bo Bruce Liu, zmagovalec zadnjega Chopinovega tekmovanja.
Četrtkov koncert bo sestavljen iz treh delov: Uvertura Rimski karneval, Koncert za klavir in orkester št. 1 in Planeti. Uvertura Rimski karneval je zgodnje delo Hectorja Berlioza s slavnim solom angleškega roga. Frédéric Chopin za marsikaterega predstavlja vrhunec klavirske glasbe, njegov Koncert za klavir in orkester št. 1 je poln čustvene vznesenosti. Na drugi strani je Gustav Holst daleč od glavnega toka evropske glasbe, a je napisal še danes nadvse priljubljeno orkestrsko suito Planeti.
Solist Bruce Liu, ki se bo predstavil s Koncertom za klavir in orkester št. 1, je pridobil svetovno prepoznavnost leta 2021, ko je osvojil prvo nagrado na prestižnem XXVII. Chopinovem tekmovanju v Varšavi in s tem postal prvi Kanadčan, ki mu je to uspelo. Premagal je tudi nadarjenega slovensko-italijanskega pianista Aleksandra Gadžijevega, ki je zasedel drugo mesto. Igranje kanadskega pianista, katerega učitelja sta Richard Raymond in Dang Thai Son, so označili za dih jemajoče, zato si je Liu zagotovil sloves enega najbolj vznemirljivih talentov svoje generacije.
Od svojega zmagoslavja na Chopinovem tekmovanju 27-letnik komajda še zadiha, saj je polno zaposlen s turnejami. Ekskluzivno snema pri založbi Deutsche Grammophon, v sodelovanju s katero je nastal tudi težko pričakovani debitantski studijski album z naslovom Waves, ki vsebuje posnetke zmagovalnih nastopov s Chopinovega tekmovanja. Album je revija Gramophone uvrstila na seznam Najboljši klasični albumi leta 2021.
“Vsem nam je skupna drugačnost,” rad pove mladi pianist, rojen v Parizu kitajskim staršem, a je odraščal v Montrealu. Njegovo življenje je bilo prepojeno s kulturno raznolikostjo, ki je oblikovala njegove razlike v odnosu, osebnosti in značaju. Navdih črpa iz različnih virov: evropske uglajenosti, kitajske dolge tradicije, severnoameriške dinamike in odprtosti. Svoji umetniški poti pa sledi z optimizmom in nasmehom. Kot so zapisali pri ResMusica: “Ne veš vedno, kje te Bruce Liu prevzame, vendar se čutiš prisiljen, da mu slediš.”