»Festivali so gibalo kulturne scene, pa tudi ekonomij mest in držav. Poleg tega, da podpirajo domače in tuje umetnike, pomagajo pri prepoznavnosti krajev, kjer potekajo,« je v okviru aktivnosti, ki so potekale med generalno skupščino Evropskega združenja festivalov (EFA), dejal njegov predsednik Darko Brlek. Skupščina je v okviru 30. festivala Sarajevska zima potekala v Sarajevu, s čimer je EFA, več kot 60 let stara organizacija, izrazila podporo procesom demokracije in dialoga.
»V dneh med 26. in 28. februarjem smo v Sarajevu veliko govorili tudi o tem, kakšna bi lahko bila Evropa prihodnosti. Okrog sto delegatov, predstavnikov 62 festivalov iz 40 držav, se je strinjalo, da je prihodnost možna le s spoštljivim odnosom do vsake kulture in lastno jasno identiteto, ki je noben narod ne sme izgubiti,« dodaja Darko Brlek, sicer direktor in umetniški vodja Festivala Ljubljana. »Življenja si ne smemo in ne moremo zamišljati brez kulture. Je eden ključnih dejavnikov tudi pri sobivanju različnih narodov. Brez kulture, brez ustreznega dialoga ne bomo mogli živeti in ustvarjati. Truditi se moramo, da se sredstva, ki zagotavljajo pogoje za delovanje in obstoj kulture, ne smejo zmanjševati. Nedoumljivo je, da v nekaterih državah – mednje, žal, spada tudi Slovenija – obsojajo podjetja in posameznike, ki so še pripravljeni vlagati vanjo.«
Da se sredstva za kulturo zmanjšujejo, so potrdili tudi predstavniki drugih festivalov; tako za mnoge postaja velik izziv pripraviti kvaliteten program. »Umetnost in svoboda nista običajni besedi,« je poudaril Ibrahim Spahić, direktor mednarodnega festivala Sarajevska zima, tokratni gostitelj srečanja članov EFA. »Sta ali nista – tako kot beda in bogastvo, ki ju ne morete igrati. Evropa se mora soočiti s svojo usodo in se izboljšati kulturno, družbeno in politično. Pri tem lahko pomaga umetnost, saj gradi notranji mir in moč.«
Generalna skupščina EFA je vključevala različna predavanja, delavnice, novinarsko konferenco, srečanja, pa tudi koncerte. Prireditev so se udeležili predstavniki lokalne, nacionalne in mednarodne politične sfere: Samir Kaplan, minister za kulturo in šport Federacije Bosne in Hercegovine, Ivica Šarić, minister za kulturo Kantona Sarajevo, dr. Ivo Komšić, župan Sarajeva, Valentin Inzko, visoki predstavnik mednarodne skupnosti in EU v Bosni in Hercegovini.
»Festivali pomagajo, da razumemo,« je poudaril Ivica Šarić, minister za kulturo Kantona Sarajevo, sicer odličen operni pevec. »Borijo se proti primitivizmu in so vitalni del družbe.«
»Počnete, kar se zdi nemogoče – posebej v politiki,« je v video sporočilu za udeležence generalne skupščine EFA izjavil Tvrtko Kulenović, priznani profesor, književnik, dramaturg, književni teoretik. »S festivali spajate različne narode, družbe in kulture. Kultura spaja tudi v Sarajevu. Nikoli ni zamrla, celo med vojno ne.«
»Žal pa prosta trgovina in nakupovalni centri razdružujejo ljudi, uničujejo skupnosti, lokalne posebnosti. Današnja družba je neobčutljiva. Primer je zadnja vojna v Bosni in Hercegovini. Stanje pri nas je bilo za mnoge gledalce po svetu le vojni resničnostni šov. Spektakulizacija bolečine po televiziji,« je izjavil prof. dr. Senadin Musabegović, filozof, esejist, pesnik, profesor na sarajevski univerzi, ki je udeležencem generalne skupščine EFA spregovoril na samem odprtju. »Potrebno bo najti nove načine, kako obdržati lastno kulturo in posebnosti ter biti hkrati odprt tudi za druge. Vsekakor je pomembno, da se povezujemo prek kulture, ne pa nakupovalnih središč. Zavedati se je treba, da si le sami oblikujemo lastno prihodnost, in prav kultura je pravi način, kako združevati ljudi, kako jih povezovati, da bodo ustvarjali, in kako voditi dialog.«
»Tako Evropa kot Bosna in Hercegovina potrebujeta novo kulturno politiko. Še veliko moramo storiti. Pred več kot 60 leti so ustanovili Evropsko združenje festivalov, da bi širili festivalskega duha po Evropi, utrujeni od vojn in revolucij. Naj tudi zdaj festivali pokažejo tako politikom kot državljankam in državljanom, da je prihodnost v spoštovanju razlik, dialogu in povezovanju,« je poudaril Darko Brlek, predsednik EFA ter direktor in umetniški vodja Festivala Ljubljana.
Na generalni skupščini EFA so izbrali nove člane predsedstva in podpredsednika. To sta postala Massimo Mercelli, Festival Emilia Romagna, in Michael Herrmann, Glasbeni festival Rheingau. Darku Brleku so tretji mandat predsedovanja EFA podelili lani na generalni skupščini v Granadi.
Informacije / Odnosi z javnostmi
Hermina Kovačič Sanja Kejžar Kladnik
Tel.: +386 1 241 60 16 Tel.: +386 1 241 60 19
hermina.kovacic@ljubljanafestival.si sanja.kejzar@ljubljanafestival.si
http://www.efa-aef.eu
www.ljubljanafestival.si
www.facebook.com/ljubljanafestival