Na 72. Ljubljana Festivalu bo dan pred zaključkom poletnega festivala, 2. septembra ob 20.00 v Cankarjevem domu, nastopil Filarmonica della Scala (Filharmonični orkester milanske Scale). Vodil ga bo Riccardo Chailly, eden najvznemirljivejših glasbenikov našega časa, ki se je že predstavil na 61. Ljubljana Festivalu z Gewandhausorchester Leipzig (Gewandhaus orkestrom Leipzig). Pod taktirko italijanskega maestra, ki je prevzel mesto šefa dirigenta leta 2015, bo Filarmonica della Scala izvedel Simfonijo št. 5 v e-molu, op. 64 Petra Iljiča Čajkovskega ter orkestrski suiti Dafnis in Hloa Maurica Ravela.
Znamenita operna hiša v Milanu Teatro alla Scala (milanska Scala) je z 2.800 sedeži je (ob barcelonskem Teatro del Liceu) največje evropsko klasično gledališče. Prvotnega je na stroške mesta dala zgraditi avstrijska cesarica Marija Terezija in si s tem poskušala pridobiti naklonjenost lombardijskega plemstva in prebivalstva. Po uničujočem požaru v starem gledališču pa je leta 1776 mojster Giuseppe Piermarini zasnoval klasično stavbo na območju nekdanje cerkve Santa Maria della Scala, po kateri je opera dobila svoje ime. Slavnostno odprtje se je zgodilo že poleti 1778 s Salierijevo opero L’Europa riconosciuta.
Svetovno prepoznani in dolgo časa v Leipzigu delujoči Chailly je ponesel še naprej slavo italijanske glasbene in še posebej operne kulture kot glasbeni direktor zgodovinsko pomembne operne hiše ter glavni dirigent njenega orkestra. Pri nas bo s Filarmonica della Scala v prvem delu izvedel Simfonijo št. 5 v e-molu, op. 64, ki je zasnovana ciklično in v absolutni glasbeni govorici zaradi nasprotja z mnogimi skladateljevimi deli brez zunajglasbenih aluzij. V nadaljevanju bosta zazveneli orkestrski suiti Dafnis in Hloa. Ravel velja za mojstra orkestracije in v tem delu je s popačenjem znanih zvokov dosegel povsem edinstvene in nove orkestrske barve.
Chailly je za svoje delo prejel številne nagrade in priznanja: veliki častnik republike Italije, vitez velikega križa in vitez reda nizozemskega leva. Kraljeva akademija za glasbo v Londonu ga je leta 1996 imenovala za častnega člana, od leta 2011 pa je častnik reda umetnosti in književnosti v Franciji. Režiser Paul Smaczny je o Chaillyju leta 2013 posnel dokumentarni film z naslovom Glasba – potovanje za življenje. Na tem portretu je Chailly prikazan, kako sodeluje z Gewandhausorchester Leipzig in vadi novo produkcijo La bohème v Palau de les Arts (Palači umetnosti) v Valencii. Režiser ga je spremljal tudi na turnejah in z družino v Italiji. Moto filma je citat samega Chaillyja: “Ničesar ne sovražim bolj kot rutino. Glasba mora ohraniti svoj duh in svojo dušo, vendar mora ohraniti tudi sposobnost, da nas preseneča in zabava. Zagotavljati nam mora predmet za razpravo in nikoli ne vključevati zgolj neplodnega ponavljanja.”