Lojzetu Lebiču ob visokem jubileju

23. 08. 2024

Na današnji dan, 23. avgusta pred 90. leti, se je na Prevaljah na Koroškem rodil Lojze Lebič, ena največjih osebnosti slovenske klasične glasbe. Skladatelj, dirigent, pedagog in glasbeni pisec že desetletja osmišlja, navdihuje in povezuje naš glasbeni prostor.

Ob kompoziciji in dirigiranju pri Marjanu Kozini in Danilu Švari na ljubljanski Akademiji za glasbo je diplomiral še iz arheologije, a ga je pot popeljala v umetnost. Kot poustvarjalec je vodil APZ Tone Tomšič Univerze v Ljubljani in komorni zbor takratne RTV Ljubljana. Na tem področju je leta 1972 dosegel prvo nagrado BBC v Londonu na mednarodnem tekmovanju posnetkov sodobne zborovske glasbe Let the People Sing.

V knjigi Slovenski skladatelji akademiki je muzikolog Ivan Klemenčič zapisal, da je Lebič kot skladatelj prehodil pot od ekspresionističnega subjektivizma do postmodernistične zrelosti, pri tej preobrazbi pa se je vseskozi zavedal, da z modernizmom ni mogoče kar naprej šokirati ter da sta pomembna aktualno sporočilo skladbe in njen umetniški pomen. Njegov opus je razpet med zvočno silovitostjo ter meditativno zadržanostjo, svetovljansko modernostjo in zaverovanostjo v dediščino preteklih kultur.

Za svoje delo je dobil številne nagrade, med drugim je trikratni nagrajenec Prešernovega sklada, l994 pa je za svoj skladateljski opus prejel tudi veliko Prešernovo nagrado. Nosilcu odlikovanja zlati red za zasluge Republike Slovenije (2004) je Društvo slovenskih skladateljev leta 2005 nagradilo s Kozinovo nagrado za zaokrožen skladateljski opus. Od 1995 je redni član Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Vrsti nagrad in priznanj ter članstvu v uglednih ustanovah je januarja 2020 dodal še naziv častnega člana Slovenske filharmonije.

Ponosni smo, da je tako ugleden umetnik velikokrat sodeloval tudi s Festivalom Ljubljana. Na lanskem festivalu Slovenski glasbeni dnevi, ki ga je odprl Simfonični orkester RTV Slovenija v Cankarjevem domu, smo se mu poklonili v koncertnem delu. V integralni različici je prvič zazvenelo njegovo orkestrsko delo Cantico I in Cantico II, ki po besedah umetniške vodje orkestra Maje Kojc na ta način še ni bilo izvedeno.

“Človek pripada mnogim stvarem: kraju, državi, veri, nazoru, a najbolj neizbežno svojemu rodu,” je v uvodniku monografije Izbrani zbori II v zbirki Izbrana dela slovenskih skladateljev pri Javnem skladu RS za kulturne dejavnosti zapisal Lebič. Ob tej priložnosti prisluhnimo eni od njegovih skladb in s tem mojstru Lebiču ob visokem jubileju voščimo vse najboljše!