Pomembne informacije
Posebej za prostor Križevniške cerkve prirejen imerzivni performans Biti metulj – med luknjami v svetlobi z videom in zvočno projekcijo v dialogu z instalacijo metamorfoze hibridnih metuljev. Odmev performansa ostane v večmedijski instalaciji Biti metulj na ogled v Križevniški cerkvi od 16. julija do 13. avgusta 2025.
Performans prisotnim omogoči pogled na naš planet iz Zemljine nizke orbite, kot jo vidijo astronavti na Mednarodni vesoljski postaji ali kot jo zaznavajo številni sateliti, tudi slovenski NEMO HD, ki krožijo okoli Zemlje.
S kombiniranjem podatkov o človekovih dejavnostih na Zemlji s satelitskimi posnetki in označevanjem s senčnimi posnetki avtorica prikaže senco človeštva na Zemlji. “Sence so del nas, del našega sveta, so “luknje v svetlobi”, ki nas opozarjajo na posledice naših dejanj,” pojasnjuje Eva Petrič. Njen performans je poetično opravičilo človeka našemu planetu.
Performans vabi prisotne, da se vživijo v pesem Imagine Johna Lennona in si predstavljajo, da vsi ljudje živimo v miru … da si vsi ljudje delimo ves svet … Ob tem performans izpostavlja vprašanje, ali je taka predstava človeštva možna samo kot plod domišljije ali pa je lahko tudi odsev dejstev.
Performans se izteče v instalacijo Biti metulj (HumanButterfly@ArtScienceSpirituality). Danes je svet (naš planet in naš dom) na prelomnici. Spreminja se čedalje hitreje in z njim se spreminjamo vsi. Silnice, ki dominirajo nad našim življenjem, nas spreminjajo v hibride z roboti. Postajamo roboti, delujoči po programih, ki jih ne snuje več samo narava. Obstajamo v delcu neskončnosti, smo pa kakor metulji, ki letajo en dan, a mislijo, da za vedno …
Kaj ostane za nami? Ostanejo umetnost, znanost, spiritualnost … Te lebdijo nad nami …
Credits: Performans: Eva Petrič
Video: Eva Petrič
Glasba: Hayato Nakao
Umetniške fotografije iz cikla Eve Petrič’s Gr@y matter – Language of shadows.
Satelitski posnetki: NASA in USGS
Avtorica se zahvaljuje Worldometer za trenutne svetovne statistične podatke
(http://www.worldometers.info) in ArtEO / www.arteo.earth za satelitske posnetke.
© Eva Petrič